• Tydzień Życzliwości

          • 21. listopada obchodzimy Światowy Dzień  Życzliwości. Celem tego dnia jest szerzenie dobrego słowa do otaczających nas osób w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Jest to również okazja do refleksji nad swoją postawą wobec innych. Samorząd Uczniowski w tym roku postarał się, by troska o siebie nawzajem szerzyła się w Żeliszowie nie tylko przez jeden dzień, ale w trakcie całego Tygodnia Życzliwości. Na korytarzach zostały wywieszone kolorowe plakaty, wykonane przez uczniów różnych klas w trakcie zajęć świetlicowych. Na plakatach każdy chętny mógł napisać pozytywne i inspirujące słowa skierowane do naszej szkolnej społeczności. Ponadto każda klasa otrzymała kartki z motywującymi hasłami, a poszczególni uczniowie po kartce z pozytywnym przesłaniem. Mamy szczerą nadzieję, że takie wydarzenia przyczynią się do wzmacniania więzi pomiędzy uczniami i szerzenia uśmiechu i dobra na co dzień!

             

                                                                                                                             Ewelina Bartkowska

          • ,,Jestem doceniany, doceniam innych”

          • Poczucie własnej wartości jest jak dom na mocnych fundamentach.  Dzięki niemu nawiązujemy dobre relacje, podejmujemy wyzwania i realizujemy zamierzone cele. Jest więc ono podstawowym czynnikiem sukcesu życiowego.

               W środę 10 listopada 2021r. uczniowie klasy 3 wzięli udział w warsztatach pt. ,,Jestem doceniany, doceniam innych”. Dzięki zabawom socjoterapeutycznym dowiedzieli się, czym jest poczucie własnej wartości, jak je budować i wzmacniać.

            Podczas zajęć uczniowie pracowali zarówno indywidualnie jak i w grupie, analizując swoje mocne i słabsze strony. Rozwijali w ten sposób swoją samoświadomość i samoakceptację.  Uczniowie z wielkim entuzjazmem brali udział w zajęciach. Nie tylko chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez pedagoga i kolegów ze szkolnej ławki,  ale również wyrażali swoją opinię na dany temat.

            Podsumowaniem zajęć było wspólne wykonanie pracy plastycznej, dzięki czemu uczniowie mogli wyrazić swoje emocje oraz wykazać się kreatywnością.

                                                                                                              Izabela Popko

          • Warsztaty historyczne

          •      Edukacja regionalna odgrywa niezwykłą rolę w rozwoju młodego człowieka. Dzięki niej dzieci mają okazję zaznajomić się z położeniem geograficznym swej miejscowości, pięknem przyrody, tradycjami, historią, zabytkami kultury, ale także poznać zwyczaje i obrzędy pielęgnowane przez pokolenia w miejscu ich zamieszkania.

            9 listopada 2021r. uczniowie klas IV-V uczestniczyli w warsztatach historycznych „Poznaj swój region”. Spotkanie prowadził pan Sebastian Zielonka, autor książek i artykułów o tematyce regionalnej i historycznej. W niezwykle ciekawy sposób zaprezentował on  barwne dzieje Żeliszowa, od czasów założenia miejscowości aż po rok 2015. Była to wyjątkowa lekcja historii. Dotyczyła przecież osób, miejsc i zabytków bezpośrednio związanych z wieloma uczniami naszej szkoły.  

            Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami plastycznymi. Podzielone na grupy wykonywały plakat, zachęcający do odwiedzenia Żeliszowa.  Zadanie okazało się wymagające i czasochłonne, ale nasi uczniowie poradzili sobie z nim doskonale.

            Warsztaty „Poznaj swój region” na długo utkwią w naszej pamięci. Pokazały, jak ważna jest wiedza o naszym regionie, a wielu uczniom uzmysłowiła, że Żeliszów należy do grona wyjątkowych miejsc w Polsce.

             

            Agata Jasińska

             

          • Narodowe Święto Niepodległości

          •      Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli, powstań narodowych, cierpienia, walki kolejnych pokoleń polskich patriotów nasz kraj odzyskał wolność, niepodległość, suwerenność.

            Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. 8 listopada, w trakcie warsztatów patriotycznych, pod czujnym okiem wychowawców i nauczycieli, własnoręcznie przygotowywali kotyliony, gazetki tematyczne oraz ozdoby, dzięki którym klasy szkolne nabrały niezwykle uroczystego charakteru. Najstarsi uczniowie zmierzyli się z patriotycznym dyktandem ortograficznym, a młodsi poszerzali swoją wiedzę na temat symboli narodowych i historii naszego kraju. Warsztaty patriotyczne pokazały, że świętować można na różne sposoby. Ważne jest jednak to, abyśmy ten czas spędzili wspólnie, radośnie i aktywnie.

            10 listopada cała społeczność szkolna i przedszkolna odśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączając tym samym do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

            Agata Jasińska

          • Nie odbędzie się "Dzień Otwartej Szkoły"

          • Szanowni Państwo,

            ze względów organizacyjnych musimy odwołać zaplanowany na 3 listopada 2021 r. "Dzień Otwartej Szkoły" ( dotyczy przedszkola i szkoły).  Wydarzenie odbędzie się w innym terminie, o czym poinformujemy za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

          • Z wizytą w Zdrojowym Teatrze Animacji

          • Nowa galeria Wycieczka kl. 7 i 8 do teatru została dodana do albumu fotograficznego

             

                 Teatr to miejsce niezwykłe. Często zapewnia wspaniałą zabawę i kulturalną przygodę, wprowadza w świat sztuki i uczy krytycznego myślenia, rozwija kreatywność oraz kompetencje społeczne. Jednak przede wszystkim pomaga oswoić problemy poprzez nawiązanie do takich tematów jak: śmierć, strata, wartości i relacje.

            28 października 2021r. najstarsi uczniowie naszej szkoły wybrali się z wizytą do Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, aby obejrzeć sztukę pt. „Kto się boi pani Eś?”. Ten pozorny spektakl komediowy, pełen dobrego humoru, wspaniałej scenografii i hiszpańsko-meksykańskiej muzyki, wykonywanej przez aktorów na żywo., podejmował bardzo ważne i trudne tematy.

            Tytułowa bohaterka, pani Eś, boryka się z wieloma problemami. Jest śmiercią, więc ludzie jej nie lubią, boją się jej. Czy słusznie? Jak wyglądałby świat, gdyby ludzie przestali umierać? Czy powinniśmy żyć wiecznie? Do odpowiedzi na te pytania skłoniła  widzów postać głównej bohaterki. Dodatkowo spektakl uświadomił naszym uczniom, że w życiu ważne są również tak uniwersalne wartości, jak: rodzina, przyjaźń, wzajemna pomoc, wsparcie oraz marzenia.

            Wizyta w Zdrojowym Teatrze Animacji okazała się niezwykle owocna i pouczająca.

            Miejmy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele podobnych wyjazdów.

                                        

                                                                                                                   Agata Jasińska

          • “Drobne gesty zmieniają świat”

          •       Nie od dziś wiadomo, że pomaganie sprawia, że świat staje się lepszy. Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żeliszowie wie o tym doskonale! Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele  postanowili wesprzeć potrzebujących. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt oraz programu wsparcia dzieci Pajacyk, który od 1998 roku prowadzony jest przez Polską Akcję Humanitarną.

            Przypomnijmy, że to druga tego typu akcja w naszej szkole. Wcześniej wsparliśmy potrzebujących na zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021.

            Dziękujemy wszystkim darczyńcom! Pamiętajcie, dobro wraca!

             

            Marta Butrymowicz

             

          • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

          • Nowa galeria "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." została dodana do albumu fotograficznego

            “Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”

            W czwartek 21 października 2021r.  klasa VII wzięła udział w nietypowej lekcji języka polskiego.                        Przy zaciemnionych oknach i w blasku świec uczniowie pod czujnym okiem nauczycielki języka polskiego czytali i interpretowali “Dziady cz. II” Adama Mickiewicza. Atmosfery niesamowitości dodawała muzyka. Zgromadzeni wysłuchali najpierw piosenki Hard Rockets pt. “Elektryczne Dziady”. Następnie odczytali głośno, z podziałem na role, całość utworu naszego wieszcza narodowego.

            Pełni wrażeń, z dobrym nastawieniem, uczniowie przystąpili do analizy lektury na lekcjach. Takie podejście do trudnego tekstu zachęca do czytania i zostanie na długo w pamięci.

             

            Marta Butrymowicz

          • Pasowanie pierwszoklasistów

          • Nowa galeria Pasowanie pierwszoklasistów została dodana do albumu fotograficznego

                 Dnia 15.10.21 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Akt pasowania poprzedził program artystyczny. Uczniowie wzorowo zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności recytatorskie oraz wokalne, a następnie złożyli ślubowanie. Dyrektor szkoły uroczyście pasował każde dziecko na ucznia szkoły dotykając jego ramienia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Na zakończenie nasi pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. Cała uroczystość odbywała się w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

                                                                                                                                              Anna Wójcik

          • Spotkanie Z Panem Poetą

          •   Dnia 23.09.21 w Bibliotece Publicznej w Żeliszowie odbyło się spotkanie autorskie z Panem Poetą. Uczestniczyła w nim najstarsza grupa przedszkolaków oraz uczniowie klasy I i II naszej szkoły. Spotkanie było przepełnione radością, entuzjazmem i wspólną zabawą. Uśmiech z twarzy dzieci nie znikał, a zainteresowanie autorską bajką oraz ciekawymi warsztatami rosło z każdą minutą. Różnorodne zajęcia, ubarwione pluszowymi bohaterami prezentowanych bajek, przekazywały mądre treści oraz w pełni angażowały małych słuchaczy.

                                                                                                                                             Anna Wójcik

          • Debata szkolna

          •     W poniedziałek, 20 września 2021 roku, w naszej szkole odbyła się debata pomiędzy dyrektorem, panem Arkadiuszem Kruszelnickim, a uczniami klas IV-VIII. Było to pierwsze takie wydarzenie w tym roku szkolnym. Każdy  obecny na spotkaniu uczeń miał szansę zadać na forum pytanie o sprawy, które są dla niego ważne. Zebrani w sali gimnastycznej, rozmawialiśmy o najbardziej frapujących dzieci sprawach, między innymi: wycieczkach szkolnych, dyskotekach, zajęciach dodatkowych, korzystaniu z placu zabaw oraz o kwestii makijażu i farbowania włosów. Mamy nadzieję, że nurtujące uczniów kwestie zostaly wyjaśnione, a poniedziałkowe wydarzenie sprawi, że uczniowie coraz chętniej i śmielej będą uczestniczyć w przyszłych debatach.

             

                                                                                                                                         Ewelina  Bartkowska

          • Stypendia wręczone!

          •     17 września w Domu Ludowym w Bożejowicach odbyła się uroczysta Gala rozdania Stypendiów Wójta Gminy Bolesławiec. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody pieniężne, pamiątkowe statuetki oraz certyfikaty, a ich rodzice listy gratulacyjne. Stypendia zostały wręczone w trzech kategoriach: za osiągnięcia edukacyjne, sportowe oraz artystyczne. Wśród 47 stypendystów z terenu naszej gminy, dwoje pochodziło z naszej szkoły. Byli to Karolina Marut i Bruno Haniszewski z obecnej klasy szóstej. Uczniom i rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

                                                                                                                                                       Agnieszka Kamińska

          • NARODOWE CZYTANIE

          •      Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainaugurowana w 2012 roku, której celem jest promocja czytelnictwa oraz popularyzowanie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. W poprzednich latach czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Juliusza Słowackiego i innych. Tym razem w ramach 10.,  jubileuszowej edycji, Para Prezydencka zaprosiła do lektury dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Jak napisał Pan Prezydent w liście wystosowanym z tej  okazji do Polaków „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”.

            Uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami podjęli próbę zmierzenia się z tym niezwykle ciekawym tekstem. Jak zwykle, stanęli na wysokości zadania, za co należą im się wyjątkowe brawa. Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział  w tym przedsięwzięciu. Do zobaczenia w przyszłym roku.

            Agata Jasińska

          • ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY

          •      Minął już czas wakacji, wypełniony okresem beztroski i odpoczynku. Mimo że chętnie i często wracamy do niego myślą, wspominając miejsca, które odwiedziliśmy, koleżanki i kolegów, których poznaliśmy, to chętnie po raz kolejny przekroczyliśmy mury naszej szkoły. Dnia 1 września 2021 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Wraz z nim czeka nas wiele nowych zadań i obowiązków, ale postaramy się im wszystkim sprostać i wykonać jak najlepiej. Mamy również nadzieję, że ten czas pozwoli nam wrócić do naszych ulubionych aktywności, do wycieczek, konkursów i zawodów, w których zawsze z wielkim zaangażowaniem uczestniczyliśmy. Niech ten czas przyniesie nam wiele radości i zadowolenia z wykonywanej pracy.

             

            Aleksander Kłodnicki

          • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

          • Zapraszamy na pierwsze spotkanie z nauczycielami w roku szkolnym 2021/2022 -

            1 września 2021 r. , godz. 9:00:

            1. powitanie uczniów przed wejściem głównym do budynku szkoły ( o ile pozwoli na to pogoda),

            2. spotkania uczniów z wychowawcami klas ( ze względu na trwającą pandemię do budynku szkoły zapraszamy wyłącznie po jednym rodzicu z dzieckiem rozpoczynającym naukę w klasie pierwszej).

             

            Szanowni Państwo,

            zapraszamy na zebrania rodziców, które odbędą się w nowym roku szkolnym wyjątkowo szybko, ze względu na wiele istotnych kwestii organizacyjnych.

            Harmonogram zebrań:

            30 sierpnia 2021 r. (poniedziałek)

            - 15:30 - grupa 3- 4 latków (przedszkole),

            - 16:00 - grupa 5-6 latków ( przedszkole),

            2 września 2021 r. (czwartek)

            - 16:00 - klasy I- VIII ( szkoła)

            Prosimy o niezawodne przybycie.

             

          • Oferta pracy - opiekun podczas dowozów dzieci

          • Charakterystyka lub rodzaj wykonywanej pracy

            Opieka nad dziećmi dojeżdżającymi do Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żeliszowie: podczas drogi dzieci z domu do szkoły na trasie Stare Jaroszowice – Żeliszów ( szkoła) – wyjazd autobusu z przystanku Stare Jaroszowice  godz. 7.10- przyjazd do szkoły 7.30 (wyjazd autobusu z Bolesławca godz. 7.00).

            Zadaniem opiekuna będzie: zapewnienie bezpiecznego wsiadania i wysiadania z autobusu, dopilnowanie porządku podczas zajmowania miejsc przez dzieci, zwracać uwagę na zachowanie uczniów podczas jazdy autobusu, a o wszystkich niewłaściwych zachowaniach uczniów informować  nauczycieli Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żeliszowie, przestrzeganie zasady wysiadania i wsiadania tylko na przystankach PKS- u.

            Wiecej informacji można uzyskać osobiście w Urzędzie Gminy Bolesławiec, ul. Teatralna 1a         lub telefonicznie - 75 7322238.

             

          • Program "Dobry Start"

          • Od 01 lipca 2021 r. świadczenie w ramach programu „Dobry Start” (tzw. 300+)  przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

            Wnioski można składać od 1 lipca 2021r. do 30 listopada 2021r. tylko drogą elektroniczną:

            - z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

            - za pośrednictwem portalu Emp@tia,

            - przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

            Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z/s w Kruszynie we współpracy z  Zakładem Ubezpieczeń Społecznych informuje o uruchomieniu dyżurów pracowników Inspektoratu ZUS w Domach Ludowych na terenie Gminy Bolesławiec

            Dyżur ekspertów z ZUS pozwoli mieszkańcom Gminy  na założenie konta na Platformie Usług Elektronicznej (PUE) i na prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start”.

            Spotkania odbędą się w godzinach od 15.00 do 16.00 w niżej podanych terminach i lokalizacjach:

            – Dom Ludowy w Trzebieniu - 21.07.2021r.

            - Dom Ludowy w Ocicach – 28.07.2021r.

            - Dom Ludowy w Kraśniku Dolnym – 04.08.2021r.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie: Przedszkole Publiczne w Żeliszowie; Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie
      • (075)784 3293 kom. szkoła: 797256890 kom. przedszkole: 797107682
      • Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec Poland
      • Arkadiusz Kruszelnicki Adres skrzynki podawczej ePUAP: /ZSP_Zeliszow/SkrytkaESP Adres do e-Doręczeń: PL-30313-19260-CVTUF-23
      • Piotr Chałaszczyk, telefon: 513644118 , e-mail: bezp.info@gmail.com
    • Logowanie